page background
Te wyniki was zszokują. Sieć 5G tonie w morzu teorii spiskowych

Skok technologiczny czy akcja depopulacja – co internauci sądzą o sieci 5G? Algorytmy Semoni do pogłębionej analizy tekstu przebadały tysiące wzmianek w internecie i mediach społecznościowych. Takich opinii się nie spodziewaliśmy.

Sieć 5G budzi wiele emocji. To przestrzeń, gdzie polityka, gospodarka, biznes, zdrowie, teorie spiskowe przeplatają się ze sobą jak w najlepszym thrillerze. To nie tylko projekt istotny dla technologicznego rozwoju Polski (i świata), ale także potężne narzędzie w walce o wpływy. Na dodatek przeciwnicy 5G głośno akcentują – rzekomo – chorobotwórcze działanie sieci 5G i pola magnetycznego, jakie ona emituje, ale także umieszczają ją na liście narzędzi strategicznych mających na celu depopulację świata.

Uznaliśmy, że ze względu na te wszystkie kontrowersje, to świetny temat dla platformy Semoni, która analizuje teksty w Internecie i mediach społecznościowych przy użyciu sztucznej inteligencji. Chcieliśmy się dowiedzieć m.in. jakimi słowami opisywana jest sieć 5G przez internautów, czy jest oceniana pozytywnie czy negatywnie, jakie cechy i aspekty związane z siecią są najczęściej oceniane oraz w jakich kontekstach pojawiają się wątki dyskusji o 5G.

Kilka faktów związanych z siecią 5. generacji

15 maja 2019 r.: USA wpisują Huawei na swoją czarną listę firm, z którymi nie mogą współpracować amerykańskie przedsiębiorstwa. Powód: podejrzenia szpiegostwa

8 maja 2020 r.: Plus ogłasza uruchomienie w Polsce pierwszej komercyjnej sieci 5G

12 maja 2020 r.:
Ambasador USA Georgette Mosbacher udzieliła telewizyjnego wywiadu dotyczącego technologii 5G w kontekście rywalizacji chińsko-amerykańskiej

13 maja 2020 r.: Donald Trump przedłuża restrykcje wobec Huawei o rok, do maja 2021r.

24 czerwca 2020 r.: Urząd Komunikacji Elektronicznej informuje o zwalnianiu pasma 700 MHz pod budowę sieci 5G w Polsce

25 czerwca 2020 r.: Singapur zlecił budowę sieci 5G europejskim firmom: Ericsson i Nokia

14 lipca 2020 r.: rząd Wielkiej Brytanii ogłasza, że do 2027 roku Huawei musi usunąć całą swoją technologię, jaką zaimplementował w brytyjskiej sieci 5G

15 sierpnia 2020 r.: wizyta w Polsce sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo: kwestie związane z bezpieczeństwem i rozwojem sieci 5G miały się pojawić podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim

Jesień 2020 r. Ministerstwo Cyfryzacji ma przeprowadzić aukcję na częstotliwości 3,6 GHz przeznaczone do budowy sieci 5G w Polsce 

2025 r.: Komisja Europejska dąży do tego, by kraje członkowskie posiadały szerokie pokrycie siecią 5G w ciągu najbliższych 5 lat

5G to skok technologiczny? 

Twitter w górę: pierwsza sieć 5G i 700 MHz

Analizując rozwój dyskusji w internecie i mediach społecznościowych od 1 maja do 23 sierpnia, można zauważyć ogromny wzrost zainteresowania tematem 5G 8 i 12 maja oraz 24-25 czerwca, zwłaszcza na Twitterze. Oba te momenty okazały się kluczowe dla polskiego internetu: w maju Plus jako pierwszy otworzył dostęp do 5G w Polsce, natomiast 24 czerwca Urząd Komunikacji Elektronicznej zwolnił pasmo 700 MHz pod budowę 5G. Dzień później w internecie pojawiły się informacje, że Singapur zlecił budowę sieci 5G europejskim firmom: Ericsson i Nokia.

 

Sieć 5G: liczba wzmianek w czasie

Kwestia technologii czy zdrowia?

Algorytmy Semoni do inteligentnej analizy tekstu potrafią pogrupować wyszukane frazy według kontekstów. W ten sposób wskazują tzw. tematy kluczowe, w ramach których toczy się dyskusja w analizowanej przez nas kwestii, czyli np. 5G. Frazy są przypisane do poszczególnych tematów na zasadzie najczęstszych powiązań. Im częściej fraza X jest używana w kontekście Y, tym mocniej zostanie z nim powiązana. To jak z puzzlami z widokiem ogrodu zamkowego: jedne tworzą niebo, inne złożą się na ogród, a jeszcze inne na zamek.

Mimo że 5G jest zagadnieniem technologicznym, to wzmianki o sieci pojawiają się często w kontekście… „pandemii”. Najczęściej występujące tematy kluczowe, a na dodatek o sentymencie wyłącznie negatywnym, to: „wirus”, „pandemia” czy „choroba”. Z kolei najrzadsze tematy kluczowe to: „łączność”, „podzespół” i „usługa” – tu dla odmiany pojawia się mocne nacechowanie pozytywne.
Sieć 5G: tematy najczęstsze i najrzadsze. Semoni media intelligence

Internet żyje własnym życiem

Sieć 5G w sieci domysłów

Co ma wspólnego np. 5G i wirus? Na platformie Semoni możemy łatwo sprawdzić, jakie frazy pojawiają się w kontekście słowa kluczowego, które nas zainteresowało, oraz przeczytać odnoszące się do niego wzmianki z internetu.

Sieć 5G: tematy kluczowe. Semoni Media Intelligence

Takie wyniki wiążemy z aktywnością wielbicieli teorii spiskowych i ich adwersarzy.

Sieć 5G: Przykładowe komentarze. Semoni Media Intelligence

Inne konteksty

  1. Internet, biznes, komunikacja
  2. szczepionka, Bill Gates, Wuhan, WHO, szczepienie, chip
  3. zdrowie, służby, akcja, wątpliwość, norma
  4. wdrażanie, sztuczna inteligencja, technologia, innowacja
  5. USA, China, Trump, Rosja, Izrael
  6. Orange Polska, Ericsson, operator, telefonia
  7. Huawei, Samsung, Xiaomi, smartfon
  8. Rząd, PIS, Polak, Duda, Trzaskowski, SorosSieć 5G: tagi - kontekst dyskusji. Semoni Media Intelligence

5G w pozytywnym i negatywnym świetle

Semoni Media Intelligence bada sentyment na poziomie słów kluczowych i fraz. Sprawdziliśmy zatem, jakie pozytywne frazy pojawiają się przy temacie 5G. Na ich podstawie można zauważyć, że 5G jest wiązana ze „sztuczną inteligencją”, „szybkim internetem”, „wysoką rozdzielczością”. Są to frazy odnoszące się do właściwości technicznych sieci i benefitów, jakie mogą się z nią wiązać.

Sieć 5G: pozytywne i negatywne frazy. Semoni Media Intelligence

Zupełnie inny obraz 5G otrzymujemy patrząc na frazy negatywne. Tu widać emanację społecznych lęków, to pole działalności autorów teorii spiskowych i tych, którzy „kupili” ich wizję świata. Stąd takie frazy jak: „teoria spiskowa”, „promieniowanie elektromagnetyczne”, „infekcja wirusowa”, „rząd światowy” czy „rządzić światem”.

Jak oni to tagują?

Wśród tagów, które najczęściej pojawiały się przy temacie 5G, są np.: #zdrowie, #szczepionka, #internet, #usa,  #huawei.
5G to ewidentnie zagadnienie technologiczno-zdrowotne i raczej trudno od tego uciec. Takie silne powiązanie może zastanawiać, ale też posłużyć jako wskazanie do budowania strategii kampanii edukacyjnej dla 5G.

Sieć 5G: Tagi semantyczne. Semoni Media Intelligence

Kampania edukacyjna potrzebna na wczoraj

Oswajanie 5G

Jak wynika z powyższej analizy, 5G budzi naprawdę silne emocje. Z jednej strony w mediach mamy dużo wzmianek entuzjastycznych lub przynajmniej neutralnych na temat 5G, ale w mediach społecznościowych temat żyje własnym życiem i jest to egzystencja w cieniu teorii spiskowych.

Sieć 5G: sentyment wypowiedzi. Semoni Media Intelligence

Komunikacyjnie w temacie sieci 5G jest naprawdę dużo do zrobienia. Kampania edukacyjna ze strony rządu i instytucji zaangażowanych w budowę 5G w Polsce mogłaby przynieść dobre efekty i obniżyć poziom lęku u internautów. Na początek warto by zacząć od obalenia mitów, pokazania funkcjonalności sieci czy stworzenia oficjalnego źródła informacji nt. 5G, w którym internauci znaleźliby niezbędne informacje. To, co nowe, często budzi lęk i niepewność. 5G trzeba oswoić.

A co o Twojej marce mówią internauci?
Przetestuj Semoni – platformę do semantycznej analizy tekstów i opinii internautów, określającą sentyment na poziomie słów i fraz.

Umów bezpłatne demo 

poleć artykuł:
Wróć do listy artykułów Czytaj kolejny artykul